Míg a Stroganoff bélszín és a Chateaubriand bélszín egy-egy konkrét emberhez volt köthető addig a Wellington bélszín a hiedelmekkel ellentétben nem feltétlen köthető Arthur Wellesleyhez, Wellington hercegéhez, azaz az ő szerepe nem tisztázott ugyanis nem találtak még 19. századi recepteket az ételhez ami azt jelenti, hogy bizonyára később alakult ki ez az étel mind az angolszász konyhában, mind pedig szerte a világban. Feltételezhetően Wellington csizmájához való hasonlósága miatt nevezték el a hercegről. Az étel egyértelműen hasonlít a francia specialitásra, a filet de bœuf en croûte-re , azt sugallhatja, hogy a név a divatos kontinentális (azon belül francia) étel angol hazafias átnevezése volt, hiszen az angolok abban az időszakban ugye nem voltak túlzottan franciabarátok. Arthur Wellesley, Wellington első hercege pedig ír származású tábornok és államférfi volt aki az egyik legjelentősebb brit katonai vezetővé vált a napóleoni háborúkban, később az Egyesült Királyság külügyminisztere és miniszterelnöke lett. A waterlooi csatában Wellesley vezette a Napóleont legyőző szövetséges csapatokat.
Mindegy is a múlt, nézzük meg hogyan készíthetjük el a Wellington bélszínt az eredeti recept alapján:
Mi is kell hozzá? Először is a húsok császára a marhabélszín, csiperkegomba, házi sonka vagy bacon, lehetőség szerint angol mustár, leveles tészta, olívaolaj, torma, só, őrölt bors, esetleg dió
- 25-30 dkg bélszín (derék rész) egészben
- 1 evőkanál csípős angol mustár
- 1 darab friss torma
- 1 marék dió
- 20 dkg csiperkegomba
- 1 kis fej vöröshagyma
- 3-4 dkg (kb. 2 nagy szelet) pármai sonka, házi sonka vagy bacon
- 1 csomag vajas leveles tészta
- Só, bors
A bélszín Wellington-módra elkészítésének lépései:
- A 20 dkg csiperkegombát sóval, borssal összekeverjük, turmixoljuk, majd serpenyőben, nagy lángon egy kevés olívaolajon átforgatjuk. Ezután tányérra szedjük és hagyjuk, hogy kihűljön.
- Egy másik serpenyőben olívaolajt hevítünk, és a bélszín minden oldalát megpirítjuk, majd hagyjuk kihűlni. Amikor már kihült csak akkor kenjük meg lehetőség szerint angol mustárral és az egészet beleforgatjuk a reszelt tormába.
- Folpackra (valamilyen formázható fóliára) ráfektetjük a sonkaszeleteket, megkenjük a gombapéppel egyenletesen eloszlatjuk, kicsit meg is nyomkodhatjuk, majd rárakjuk a bélszínt. A műanyag fólia segítségével feltekerjük a folpackot felemelve ráhajtjuk a sonkát-gombát a bélszínre úgy, hogy jó szorosan körbeölelje, miközben a húst végiggörgetjük az alapon. Ha ez megvan, a folpack két végét szorosan összetekerjük, hogy egy szép roládot kapjunk majd ezt követően hűtőbe (fagyasztóba 10 percre) rakjuk.
- Újabb műanyag fóliaréteget teszünk az asztalra a korábbiakhoz hasonló módon és kiterítjük rá a hűtőben tartott vajas levelestésztát. A fagyasztóból kivett húsról levesszük a folpackot és a roládot ráhelyezzük a tészta közepére és ugyanúgy vonjuk be a tésztával, mint ahogy a sonkás-gombás alappal tettük. Mielőtt becsomagolnánk, a széleit bekenjük tojássárgájával, hogy ragadjon. A becsomagolt bélszínt tojássárgájával megkenjük, és a tetejét beirdaljuk, majd ismét bekenjük.
- Ezt követően tegyük be az előmelegített sütőbe, ahol 20 percig 200 fokon, majd 15 percig 180 fokon megsüthetjük.
- Annak érdekében, hogy a hús ne száradjon ki csak a tálalás előtt szeleteljük fel.
- Köretnek vajas krumplipüré vagy kakukkfüves, fokhagymás, pirított burgonya vagy párolt zöldborsó esetleg párolt saláta vagy ezek ötvözete ajánlható.