Az étel névadója a híres olasz zeneszerző Gioachino Antonio Rossini aki bolognai zenei szakiskolában tanult gordonkázni, később pedig zongorázni. Nem volt még 18 éves, amikor Velencében bemutatták egyfelvonásos vígoperáját. Hírnevet az 1813-ban szerzett művével, a Tankréddal szerzett, amellyel hamar meghódította a milánói, római és nápolyi operaházakat is. Ezt követően Párizsba költözött és élt ahol a Théâtre Italien színházat vezette és az olasz opera népszerűsítésével foglalkozott. Korának legbefolyásosabb zeneszerzői közé tartozott, a bel canto kitalálójaként tartják számon. A sevillai borbély Rossini leghíresebb operája. Mi köze van a zeneszerzőnek a steakhez? A Tournedos Rossini egy francia steak étel, amelyet talán a francia mester-séf Marie-Antoine Carême vagy Adolphe Dugléré vagy a Savoy Hotel séfje Auguste Escoffier készítette a Gioachino Rossini zeneszerzőnek, aki egyes állítások szerint mértéktelenül evett és ivott, a valóságban azonban igen kényes ízlése volt, és nagy örömét lelte étel- és főleg borkülönlegességek kipróbálásában. A libamájpástétom iránti gyengéjére emlékeztet a híres „tournedos à la Rossini” azaz a bélszínérmék Rossini módra...
Hogyan készül a bélszín Rossini módra?
Hozzávalók:
- 4 szelet nyers sonka
- 4 szelet gruyere sajt
- 4 szelet bélszín
- libamáj
- ½ csésze besamelmártás
- ½ pohár marsala bor
- 1 evőkanál búzaliszt
- 4 dkg vaj
- 2 evőkanál extraszűz olívaolaj
- 4 szelet fehérkenyér
- ízlés szerint szarvasgomba
- ízlés szerint bors
- ízlés szerint só
Elkészítésének módja:
- Az alaposan megtisztított bélszínt négy egyforma vastag szeletre vágjuk, tenyerünkkel kissé összelapítjuk, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. A libamájat is négy hasonló méretű szeletre vágjuk, enyhén kézzel lelapítjuk, sózzuk, és mindkét oldalát lisztbe mártjuk. A gombákat megtisztítjuk, megmossuk, és megszárítva megsózzuk és meghintjük liszttel. A zsemlékből négy darab kb. két cm vastag, a bélszínszeletekkel azonos átmérőjű szeletet vágunk.
- Egy megfelelő vastag serpenyőben egy kevés vajat forrósítunk, és a zsemleszeletek mindkét oldalát megpirítjuk. Ezután szintén kevés vajon megsütjük a libamájszeleteket és a gombát, majd egy kevés madeiramártásban melegen tartjuk.
- A maradék vajat serpenyőben nyílt lángra tesszük, és a hússzeleteket hirtelen mindkét oldalukon pirosra sütjük. Amint véres lé szivárog belőlük, rögtön kivesszük.
- Tálaláskor a tányérok közepére helyezzük a pirított zsemleszeleteket. Ezekre tesszük a félangolosra sütött húst, ráfektetjük a libamájat, és megkoronázzuk szarvasgombával. Adagonként elrendezzük körülötte az erdei gombát, és megöntözzük egy kevés besamelmártással. A maradék besamelmártással akár külön is kínáljuk vendégeink részére.